1. søndag i advent 2025

 I skrivende stund sitter jeg i sofaen, sånn halvveis oppå en haug krøllete, røde gardiner. Jeg prøver å finne ut hva man egentlig kaller en "vaskarstav", for jeg må ærlig innrømme at jeg trodde vaskestav, eller vaskerstav var et vanlig ord, men det er ikke google enig i. Jeg skulle skrive noe om at jeg ser "rengjøringsutstyret" i øyekroken, men at det får vente til en annen dag. Jeg ville bare vite om det skrives med eller uten "R" og så finner jeg ut at det ikke skrives i det hele tatt. Hva sier du? Langkost? Mopp? Mopp med skaft? Men enn når det er med klut, og ikke mopp? Mopp har ikke alltid eksistert. Jeg ble helt satt ut nå jeg. 

Uansett! Velkommen til juleblogg! Med eller uten "vaskarstav".

Plutselig var vi her igjen. Har du fått ordnet til advent? Har du adventskalender? Desemberplaner? Det er litt rotete her, men ryddigere enn tidligere i dag. Jeg har noen prosjekter som ligger og slenger, blant annet. Men vi har støvsuget og vasket litt og vi har fått opp adventsstjernene. 

Det første adventslyset står og skinner. For glede, selvfølgelig, vi leser alltid Inger Hagerups adventsdikt når vi tenner lys. 

Det ble grønne lys i år, selv om det er lilla som er adventsfargen. Det ble kjempefint. Jeg skjønner egentlig ikke helt at det er advent, og at det er 1. desember i morgen. Det er jul i butikkene, mange i nabolaget har pyntet husene og hagene sine med utelys, og det er jul på jobben. Treet står og skinner ved servicekontoret, de har tent adventslys, og en kollega har tatt med juleduk og julestjerner og pyntet på det faste møterommet vårt. Det er veldig koselig.

Koselig, men rart! Jeg tror kanskje jeg skal pynte litt på kontoret mitt i morgen. Og ta et bilde av julegrana i Vestby sentrum. Jeg tok bilde på fredag også, men det var før lysene ble tent.


På det øverste bildet ser du Vestby mølle (og plassen der juletreet brukte å stå før). Til venstre så ser du kanskje at de på mølla har tent lys. De bruker å sette opp et tre der, helt ytterst på kanten. Men jeg er ikke helt sikker på om det faktisk er et tre i år, eller om de har brukt noe annet. Formen virket litt rar. Men det skal jeg finne ut av. På det nederste bildet står julegrana. Den er litt mindre nå som den settes opp ved kulturhuset. Jeg har lett litt i arkivet og funnet bilder av sentrumsgrana fra de forrige fem årene. Det er gøy å se tilbake på ting.

Og med det er vi inne på årets julebloggtema. Jeg er så heldig som har en kjempefin liten gjeng som liker å følge med på julebloggen min, og som til og med gleder seg til den! Tusen takk til dere, dere er så snille og gode! Dette er juleblogg nummer fjorten. Og om du er ny på bloggen, så er det sånn at jeg liker å ha et tema, noe som gjør at bloggen blir litt forskjellig fra år til år, selv om det handler om jul. De siste årene har jeg blogget en del på forhånd, men ikke i år. I år tar jeg det på sparket. Det betyr at bloggen vil bli publisert et godt stykke utpå kvelden de fleste dagene. Dere får bli med på det dagene bringer. Men jeg har lyst til å ha et tilleggstema, om jeg får tid. Det handler på en måte om å se tilbake på ting, men nøkkelordet er "arkivet". Jeg har veldig lyst til å filosofere litt rundt temaet arkiv sammen med dere. Jeg jobber med kommunalt arkiv til vanlig, men hva med de arkivene vi lager selv? De vi har i bøker og permer, fysisk i skuffer og skap, loft og kjeller, eller de som svever rundt i skyen, gjemmer seg i alskens apper, eller som støver ned i en bortgjemt (glemt) diskett? Kan man kalle samlingen med dorullnisser et arkiv? Det er ikke sikkert det blir så mange svar, men det blir helt sikkert en god del spørsmål og kanskje jeg finner noe gøy å vise frem fra privatarkivet mitt.

Som sagt så synes jeg det er rart og uvirkelig at det snart er jul. Men nå mens jeg sitter og skriver så kjenner jeg at jeg gleder meg til å lage årets juleblogg, til å se på julekalender og til å finne på andre hyggelige ting å gjøre. Jeg og TK spiste rundstykker med Synnøves julebrunost til lunsj. Samtidig så vi på en reaksjonsvideo på YouTube: Vi så The Charismatic Voice og hennes reaksjon til Jussi Björling - O Helga Natt. Da kjente jeg faktisk littegrann julestemning i kroppen.

Og dermed er vi i gang! Jeg ønsker deg en fortreffelig adventstid og førjulstid, og jeg håper julestemningen kommer snikende når du minst aner det (hvis du vil, om du ikke vil så håper jeg at julestemningen holder seg så langt unna som mulig). Og om du vil se en julekalender, og ikke helt har bestemt deg for hva du skal se ennå, så anbefaler jeg Snøfall 2 på NRK nett-TV. Det handler også om arkiv, og det er helt fantastisk. Helt sant!

Kommentarer

Legg inn en kommentar